80th Senior National Tournament - 7 to 11 April 2019 - Venue: George
Senior Golfers Society of the Southern Cape
Courses played are George Golf Club & Outeniqua Golf Course at Fancourt CC
Senior Golfers Society of the Southern Cape
Courses played are George Golf Club & Outeniqua Golf Course at Fancourt CC
MESSAGE TO THE TEAM:
Congratulations, You have done the Gauteng North Society proud !!!
Championship Prize Winners - RESULTS SUMMARY FOR GAUTENG NORTH:
Leslie Satchwell Trophy - Winner - Björn Schildt - Score 76
Class B (age 60-64) - Winner - Wim Fourie - Score 73 (36 Hole Nett Stableford)
Class C (age 65-69) - Runner Up - Andre Le Grange - Score 69 (36 Hole Nett Stableford)
Class E (age 75+) - Winner - Jacot Jacot- Guillarmod - Score 73 (36 Hole Nett Stableford)
Society Trophy - Winner-Gauteng North- Score 31.52, 24 Players, Total 1513
Team event - Winner - Gauteng North Team 1 - Derek Ackermann, Piet Botha, Wim Fourie, Corne Kruger - Score 209
----------------------
4 Ball Alliance (Stableford, 2 scores to count) Winner with GN team member: Gerhard van der Linde , Score 81
----------------
Ladies Program
Bridge Competition - Winning team : Elaine Grant and Petro Mennen
------------------
Full results are available on the National Website under Results tab. www.sgusa.co.za
Congratulations, You have done the Gauteng North Society proud !!!
Championship Prize Winners - RESULTS SUMMARY FOR GAUTENG NORTH:
Leslie Satchwell Trophy - Winner - Björn Schildt - Score 76
Class B (age 60-64) - Winner - Wim Fourie - Score 73 (36 Hole Nett Stableford)
Class C (age 65-69) - Runner Up - Andre Le Grange - Score 69 (36 Hole Nett Stableford)
Class E (age 75+) - Winner - Jacot Jacot- Guillarmod - Score 73 (36 Hole Nett Stableford)
Society Trophy - Winner-Gauteng North- Score 31.52, 24 Players, Total 1513
Team event - Winner - Gauteng North Team 1 - Derek Ackermann, Piet Botha, Wim Fourie, Corne Kruger - Score 209
----------------------
4 Ball Alliance (Stableford, 2 scores to count) Winner with GN team member: Gerhard van der Linde , Score 81
----------------
Ladies Program
Bridge Competition - Winning team : Elaine Grant and Petro Mennen
------------------
Full results are available on the National Website under Results tab. www.sgusa.co.za
Meet the Team
24 allocations received from the National Tournament Coordinating body (selection of 24 out of 34 entries as per selection criteria determined and communicated by committee of Gauteng North, 2nd year in practice, 2 entries were additional allocations received from SGUSA)
Andre Le Grange, Björn Schildt, Bruce Edwards, Corne Kruger, Derek Ackermann, Frank Pretorius, Gerhard van der Linde, HenkPrinsloo, Jacot Guillarmod, Jan van der Merwe, Joachim Mennen,J ohan Coetzee, Johan Willemse, JohannStröh, JohnLoftus, Mike Silberman, Paul Laesecke, Piet Botha, Piet Greyling, Pieter Krogh,Tallies Taljaard,Tony Yared, Vic de Stadler, Wim Fourie
24 allocations received from the National Tournament Coordinating body (selection of 24 out of 34 entries as per selection criteria determined and communicated by committee of Gauteng North, 2nd year in practice, 2 entries were additional allocations received from SGUSA)
Andre Le Grange, Björn Schildt, Bruce Edwards, Corne Kruger, Derek Ackermann, Frank Pretorius, Gerhard van der Linde, HenkPrinsloo, Jacot Guillarmod, Jan van der Merwe, Joachim Mennen,J ohan Coetzee, Johan Willemse, JohannStröh, JohnLoftus, Mike Silberman, Paul Laesecke, Piet Botha, Piet Greyling, Pieter Krogh,Tallies Taljaard,Tony Yared, Vic de Stadler, Wim Fourie