Results: 28 November 2019 - Betterball Stableford/ Eclectic Round 2/2020 - Woodhill GC
3rd Place: Pauli Jenksinson & Wessel Theron
2nd Place: Pieter Krogh & Joachim Mennen
1st Place: Piet Botha & Theo Switala
2 Club: L Furter, Andre Kotze, Wessel Theron, Theuns Eloff, Derek Ackermann, John Loftus, Harold Teague, Colin Heath
...updated 29.11.19...
Results: 13 November 2019 - "Across the border" Comp. - PCC
Betterball Stableford combined / Society ATB Trophy
Trophy: Gauteng North
3rd Place: Paul Pelser, Corne Kruger, Gerrie Nel, Mac Mahomed
2nd Place: Johann Ströh, Dennis Petre, Wessel Theron, Tallies Taljaard
1st Place: Mike Silberman, Willem Krige, Harold Teague, Wim Fourie
2 Club: Louis Powell, Ross Grainger, Ray Wilkinson, Robert, Girdwood, Paul van Rooyen, David Stratton, Ludwig de Kock
...updated 14.11.19...
Society Annual Championship - Results: 16 October 2019 - PCC
Medal 3rd place: Jamie Paola
Medal 2nd place: Peter Brauer
Medal 1st place: Isadore Matunhire
Stableford 3rd place: Theo Switala
Stableford 2nd place: Jacot Jacot-Guillarmod
Stableford 1st place: Thys de Beer
Iron Man Competition Winner of the Day (new format) - Thys de Beer
Eclectic Trophy Winner 2019 - Theo Switala
2 Club: Jamie Paola, Tony Yared, John Loftus, Freek Steyn, Corne Kruger
...updated 17.10.19...
Results: 25 September 2019 - Betterball Stableford - Wingate CC
4th Place: Tony Yared & Hugo Marais
3rd Place: Corne Kruger & Johan Botha
2nd Place: Wim Fourie & Willem Krige
1st Place: Stephan Ferreira & Peter Poole
2 Club: Tony Yared, Rennie Raffanti, Errol Baron
...updated 30.9.19...
Results: 11 September 2019 - Eclectic Round/ Betterball Stableford - PCC
3rd Place: Jan van der Merwe & Frik van Wyk
2nd Place: Peet du Toit & Rennie Raffanti
1st Place: Corne Kruger & Pierre Tredoux
2 Club: Andre le Grange, Jamie Paola
...updated 24.9.19...
Results: 28 August 2019 - Eclectic Round/ Individual Stableford- ZwartkopsCC
3rd Place: Joachim Mennen
2nd Place: Piet Botha
1st Place: Jacot Jacot-Guillarmod
2 Club: Dawid Muller, Jan van der Merwe, Tallies Taljaard, Gerrie Nel, Joachim Mennen
...updated 28.8.19...
Results: 14 August 2019 - Betterball Stableford- PCC
3rd Place: Pieter Krogh & Sakkie Perold
2nd Place: Geoff Irons & Colin Heath
1st Place: Jan van der Merwe & John Loftus
2 Club: Johan de Villiers, John Loftus, Pieter Krogh, Dawid Muller
...updated 15.8.19...
Results: 31 July 2019 - Eclectic Round/ Individual Bonus Bogey- Woodhill CC
3rd Place: Andre le Grange
2nd Place: Mac Mahomed
1st Place: Hennie Uys
2 Club: Hennie Uys, Peter Brauer
...updated 4.8.19...
Results: 18 July 2019 - Fourball Alliance/ 2scores to count- IRENE CC
3rd Place: Chris Pearce, John Marshall, Paul van Rooyen, Stephan Ferreira
2nd Place: John Brownrigg, John Ludwig, John Loftus, Johan de Villiers
1st Place: Alan Field, John Warwick, Derek Ackermann, Dawid Muller
2 Clubs: Alan Field, John Marshall, Isadore Matunhire, Bill McKechnie
...updated 19.7.19...
Results: 3 July 2019 - Betterball Stableford- PCC
3rd Place: Pieter Krogh & Chris Roberts
2nd Place: Wessel Theron & Corne Kruger
1st Place: Derek Ackermann & Paul van Rooyen
2 Clubs: Tallies Taljaard, Peet du Toit, Johan Coetzee, Hugo Marais, Peter Krogh
...updated 4.7.19...
Results: 19 June 2019 - Eclectic Round/ Individual Stableford- PCC
3rd Place: Pieter Krogh
2nd Place: Peet du Toit
1st Place: Andre LeGrange
2 Club: Gerrie Nel
...updated 20.6.19...
3rd Place: Pauli Jenksinson & Wessel Theron
2nd Place: Pieter Krogh & Joachim Mennen
1st Place: Piet Botha & Theo Switala
2 Club: L Furter, Andre Kotze, Wessel Theron, Theuns Eloff, Derek Ackermann, John Loftus, Harold Teague, Colin Heath
...updated 29.11.19...
Results: 13 November 2019 - "Across the border" Comp. - PCC
Betterball Stableford combined / Society ATB Trophy
Trophy: Gauteng North
3rd Place: Paul Pelser, Corne Kruger, Gerrie Nel, Mac Mahomed
2nd Place: Johann Ströh, Dennis Petre, Wessel Theron, Tallies Taljaard
1st Place: Mike Silberman, Willem Krige, Harold Teague, Wim Fourie
2 Club: Louis Powell, Ross Grainger, Ray Wilkinson, Robert, Girdwood, Paul van Rooyen, David Stratton, Ludwig de Kock
...updated 14.11.19...
Society Annual Championship - Results: 16 October 2019 - PCC
Medal 3rd place: Jamie Paola
Medal 2nd place: Peter Brauer
Medal 1st place: Isadore Matunhire
Stableford 3rd place: Theo Switala
Stableford 2nd place: Jacot Jacot-Guillarmod
Stableford 1st place: Thys de Beer
Iron Man Competition Winner of the Day (new format) - Thys de Beer
Eclectic Trophy Winner 2019 - Theo Switala
2 Club: Jamie Paola, Tony Yared, John Loftus, Freek Steyn, Corne Kruger
...updated 17.10.19...
Results: 25 September 2019 - Betterball Stableford - Wingate CC
4th Place: Tony Yared & Hugo Marais
3rd Place: Corne Kruger & Johan Botha
2nd Place: Wim Fourie & Willem Krige
1st Place: Stephan Ferreira & Peter Poole
2 Club: Tony Yared, Rennie Raffanti, Errol Baron
...updated 30.9.19...
Results: 11 September 2019 - Eclectic Round/ Betterball Stableford - PCC
3rd Place: Jan van der Merwe & Frik van Wyk
2nd Place: Peet du Toit & Rennie Raffanti
1st Place: Corne Kruger & Pierre Tredoux
2 Club: Andre le Grange, Jamie Paola
...updated 24.9.19...
Results: 28 August 2019 - Eclectic Round/ Individual Stableford- ZwartkopsCC
3rd Place: Joachim Mennen
2nd Place: Piet Botha
1st Place: Jacot Jacot-Guillarmod
2 Club: Dawid Muller, Jan van der Merwe, Tallies Taljaard, Gerrie Nel, Joachim Mennen
...updated 28.8.19...
Results: 14 August 2019 - Betterball Stableford- PCC
3rd Place: Pieter Krogh & Sakkie Perold
2nd Place: Geoff Irons & Colin Heath
1st Place: Jan van der Merwe & John Loftus
2 Club: Johan de Villiers, John Loftus, Pieter Krogh, Dawid Muller
...updated 15.8.19...
Results: 31 July 2019 - Eclectic Round/ Individual Bonus Bogey- Woodhill CC
3rd Place: Andre le Grange
2nd Place: Mac Mahomed
1st Place: Hennie Uys
2 Club: Hennie Uys, Peter Brauer
...updated 4.8.19...
Results: 18 July 2019 - Fourball Alliance/ 2scores to count- IRENE CC
3rd Place: Chris Pearce, John Marshall, Paul van Rooyen, Stephan Ferreira
2nd Place: John Brownrigg, John Ludwig, John Loftus, Johan de Villiers
1st Place: Alan Field, John Warwick, Derek Ackermann, Dawid Muller
2 Clubs: Alan Field, John Marshall, Isadore Matunhire, Bill McKechnie
...updated 19.7.19...
Results: 3 July 2019 - Betterball Stableford- PCC
3rd Place: Pieter Krogh & Chris Roberts
2nd Place: Wessel Theron & Corne Kruger
1st Place: Derek Ackermann & Paul van Rooyen
2 Clubs: Tallies Taljaard, Peet du Toit, Johan Coetzee, Hugo Marais, Peter Krogh
...updated 4.7.19...
Results: 19 June 2019 - Eclectic Round/ Individual Stableford- PCC
3rd Place: Pieter Krogh
2nd Place: Peet du Toit
1st Place: Andre LeGrange
2 Club: Gerrie Nel
...updated 20.6.19...
Results: 6 June 2019 - Betterball Stableford/ Combined - Royal Jhb&Kensington
"Across the Border Trophy" - Winning Society: Gauteng North
3rd Place: Brian Richter, Derek Ackermann, Vaughan Sammons, Richard Jelley
2nd Place: Paul van Rooyen, Corne Kruger, Gerhard van Rooyen, Steve Sherwood
1st Place: Tallies Taljaard, Pieter Krogh, Chris Huddy, Gordon Huddy
12 Two clubs
...updated 7.6.19...
Results: 22 May 2019 - Betterball Bonus Bogey- PCC
3rd Place: Paul Laesecke & Johan de Villiers
2nd Place: Jamie Paola & Pieter Krogh
1st Place: Bruce Edwards & Jacot Guillarmod
2Clubs: Jamie Paola, Tallies Taljaard, Bruce Edwards, Jacot Guillarmod, Dawid Muller
...updated 23.5.19...
Results: 7 May 2019 - Betterball Stableford - Centurion CC
3rd Place: Isadore Matunhire & Dawid Muller
2nd Place: Bennie Geeringh & Sakkie Perold
1st Place: Johan Coetzee & Chris Roberts
2Clubs: Bennie Geeringh, Corne Kruger, Derek Ackermann, Japie Vorster, Freek Steyn, Johan Coetzee, Colin Heath
Eclectic Results to be found on the separate Eclectic results tab.
Results: 17 April 2019 - Betterball Stableford - PCC
3rd Place: Lou van Wyk & Paul Laesecke
2nd Place: Sakkie Perold & Johan Willemse
1st Place: Gerrie Nel & Jan van der Merwe
2Clubs: Colin Heath, Brian Richter
3rd Place: Lou van Wyk & Paul Laesecke
2nd Place: Sakkie Perold & Johan Willemse
1st Place: Gerrie Nel & Jan van der Merwe
2Clubs: Colin Heath, Brian Richter
Results: 27 March 2019- Combined Stabeford - Wingate Park CC/ Eclectics Round 4
4th Place: Harold Teague & Björn Schildt
3rd Place: Tony Yared & Ken Roux
2nd Place: Derek Ackermann & Paul Jenkinson
1st Place: Peter Poole & Pieter Krogh
2Clubs: Björn Schildt, Mark Stevens, Willem Krige, Isadore Matunhire, Paul Laesecke, Francois de Vos
4th Place: Harold Teague & Björn Schildt
3rd Place: Tony Yared & Ken Roux
2nd Place: Derek Ackermann & Paul Jenkinson
1st Place: Peter Poole & Pieter Krogh
2Clubs: Björn Schildt, Mark Stevens, Willem Krige, Isadore Matunhire, Paul Laesecke, Francois de Vos
Results: 13 March 2019- Betterball Stabeford - PCC
3rd Place: Ray Wilkinson & Ludwig de Kock
2nd Place: Peet du Toit & Bill McKechnie
1st Place: John loftus & Johan Struwig
Eagle: Johan Struwig
2Clubs: Johan Struwig, John loftus, Wim Fourie, Jamie Paola, Japie Vorster
Results: 13 Feburary 2019 - 2018 Clubchampionship
Gross Champion - Jamie Paola
Nett Champion - Paul van Rooyen
A Division Stableford - 1st place: Paul van Rooyen
A Division Stableford - 2nd place: Vic de Stadler
A Division Stableford - 3rd place: Jamie Paola
B Division Stableford - 1st place: Corne Kruger
B Division Stableford - 2nd place: Hennie Uys
B Division Stableford - 3rd place: Johan Ströh
C Division Stableford - 1st place: Tho Switala
C Division Stableford - 2nd place: Björn Schildt
C Division Stableford - 3rd place: Jan van der Merwe
Results: 26 February 2019- Silverlakes CC - Individual Stableford/ Eclectics Round 3
3rd Place: Hennie Uys
2nd Place: Tony Yared
1st Place: Jamie Paola
2 Clubs: Johann Ströh, Mike Silberman, Gerhard vd Linde, Colin Heath, Björn Schildt, John Loftus, Conrad Rauch
3rd Place: Ray Wilkinson & Ludwig de Kock
2nd Place: Peet du Toit & Bill McKechnie
1st Place: John loftus & Johan Struwig
Eagle: Johan Struwig
2Clubs: Johan Struwig, John loftus, Wim Fourie, Jamie Paola, Japie Vorster
Results: 13 Feburary 2019 - 2018 Clubchampionship
Gross Champion - Jamie Paola
Nett Champion - Paul van Rooyen
A Division Stableford - 1st place: Paul van Rooyen
A Division Stableford - 2nd place: Vic de Stadler
A Division Stableford - 3rd place: Jamie Paola
B Division Stableford - 1st place: Corne Kruger
B Division Stableford - 2nd place: Hennie Uys
B Division Stableford - 3rd place: Johan Ströh
C Division Stableford - 1st place: Tho Switala
C Division Stableford - 2nd place: Björn Schildt
C Division Stableford - 3rd place: Jan van der Merwe
Results: 26 February 2019- Silverlakes CC - Individual Stableford/ Eclectics Round 3
3rd Place: Hennie Uys
2nd Place: Tony Yared
1st Place: Jamie Paola
2 Clubs: Johann Ströh, Mike Silberman, Gerhard vd Linde, Colin Heath, Björn Schildt, John Loftus, Conrad Rauch
Results: 30 January 2019- The Els Club- 4Ball Alliance- 2 scores to count
3rd Place: Bill McKechnie, Errol Baron, Bjorn Schildt, Hugo Marais
2nd Place: Sydney Mpipi, Thys de Beer, Dawid Muller, Harold Teague
1st Place: Colin Heath, Bennie Geeringh, Brian Cassidy, Peet du Toit
2Clubs: Jamie Paola
3rd Place: Bill McKechnie, Errol Baron, Bjorn Schildt, Hugo Marais
2nd Place: Sydney Mpipi, Thys de Beer, Dawid Muller, Harold Teague
1st Place: Colin Heath, Bennie Geeringh, Brian Cassidy, Peet du Toit
2Clubs: Jamie Paola